Jak wymienić łożyska w pralce?

Wymiana łożysk bębna pralki jest jedną z najtrudniejszych i najbardziej czasochłonnych napraw, z jakimi mamy do czynienia. Koszt części w porównaniu z kwotą, jaką za taką usługę trzeba zapłacić (ok. 300 zł), jest naprawdę niewielki. Jak zawsze można zdać się na fachowca i zapłacić za jego pracę albo spróbować poradzić sobie samemu. Jak się do tego zabrać?

Wymiana łożysk pralki

Łożyska bębna to chyba najbardziej eksploatowana część w pralce. To właśnie dzięki nim obraca się bęben z praniem. Bez względu na to jaki program nastawimy, pranie zawsze musi się poobracać, aby dobrze namoknąć i aby detergenty zdążyły zadziałać zanim rozpocznie się płukanie. Na końcu prania następuje odwirowywanie wody, wtedy bęben pralki wchodzi na maksymalne obroty. Siła odśrodkowa powoduje, że krople wody zostają wyrzucone z bębna, dzięki temu pranie jest mniej mokre i będzie się krócej suszyć.

Pomimo, że łożyska są bardzo wytrzymałe, to po kilkuset cyklach intensywnej eksploatacji należy je wymienić. Oznaką, że nadchodzi właściwy moment jest ciche popiskiwanie dochodzące z okolic koła pasowego (tył lub bok pralki) podczas wirowania. Z czasem hałas staje się coraz większy, może przypominać zgrzytanie i huczenie. Więcej oznak uszkodzenia łożysk bębna pralki znajdziesz w artykule najczęstsze awarie pralek.

Ważne, aby w miarę wcześnie zareagować na nienaturalną pracę pralki, gdyż przy znacznym uszkodzeniu może nie wystarczyć wymiana łożysk a konieczna będzie wymiana całego bębna lub nawet całej pralki.

Wymiana łożysk – jak się za to zabrać?

Wymiana łożysk wymaga wymontowania z pralki całego zbiornika i rozebranie go na części. Zależnie od modelu, może się to wiązać z wyjęciem prawie wszystkich innych elementów. Ważne, aby jeszcze przed zabraniem się do pracy sprawdzić, czy bęben w pralce jest rozbieralny. Są tanie modele pralek, w których jedyną możliwością inną niż zakup nowego bębna, jest jego rozcięcie, a po wymianie łożysk szczelne sklejenie.

Kilka ważnych porad przy wymianie łożysk

Ryszard Kasprzak, technik z ponad 20-letnim stażem, prowadzący serwis pralek we Wrocławiu

  • przygotuj sobie ścierkę do podłogi – na pewno przy demontażu bębna wyleje się trochę wody,
  • śrubki i inne drobne elementy składaj do uprzednio przygotowanych pojemników, aby się nie pogubiły,
  • notuj ci po kolei demontujesz i rób zdjęcia, aby w odpowiedniej kolejności złożyć pralkę,
  • po wymianie łożyska posmaruj smarem, gniazda uszczelnij silikonem.

Jeśli nie masz zbytniego zmysłu technicznego i nie czujesz się na siłach aby samodzielnie wymienić łożyska – powierz wymianę łożysk fachowcowi.

Zespół firmy-top.pl