Jeszcze kilka lat temu zmywarki traktowano jako urządzenie zbędne i nazbyt ekskluzywne. Jednak czasy się zmieniają i dziś w wielu domach zmywarka jest urządzeniem wręcz niezastąpionym. Jest to jeden z wynalazków, który doceniają wszyscy lubiący wygodę i oszczędność czasu. Tylko czy aby na pewno wszyscy wiemy jak się z nią obchodzić i czego nie należy w niej myć?
Zmywarka to urzÄ…dzenie, które bardzo uÅ‚atwia nam codzienne życie. Marzyciele twierdzÄ…, że gdyby jeszcze posiadaÅ‚a dwie dodatkowe funkcje „zapakuj” i „rozÅ‚aduj” byÅ‚aby z pewnoÅ›ciÄ… sprzÄ™tem idealnym. Niestety, aby nie narobić szkód, musimy zwracać uwagÄ™ na to, co do niej wkÅ‚adamy, gdyż może to mieć wpÅ‚yw nie tylko dla naszej zmywarki, ale i również dla wkÅ‚adanych do niej naczyÅ„.
Przed włożeniem naczyń do zmywarki
Zanim umieścimy brudne naczynia w zmywarce należy usunąć z nich resztki jedzenia. Jeśli tego nie zrobimy może dojść do zatkania filtrów, przewodu odpływowego lub dysz ramienia spryskującego. Wszelkie naczynia, na których zalegają przypalone resztki jedzenia, zanim włożymy do zmywarki należy uprzednio zamoczyć w wodzie z dodatkiem środka myjącego.
Jak efektywnie rozmieścić naczynia w zmywarce
Zasada jest prosta: wszystkie naczynia staramy się układać w taki sposób, aby się nie dotykały, inaczej w trakcie mycia mogą się uszkodzić. Duże naczynia w dolnym koszy, zaś te mniejsze w górnym. Przed uruchomieniem cyklu zmywania należy sprawdzić czy ramiona spryskiwaczy mogą swobodnie się obracać i nie zahaczają o wystające naczynia. Ważne: jeśli używamy tabletek d zmywania nie wrzucajmy ich bezpośrednio do komory. Pierwszy cykl płukania spowoduje wymycie detergentów, przez co mycie będzie mniej efektywne.
Czego nie wykładamy do zmywarki
W zasadzie wykluczenia obejmują listę przedmiotów, które mogą ulec uszkodzeniu w trakcie mycia. Czego nie można wkładać do zmywarki?
Ręcznie malowana i ozdabiana złoceniami porcelana
Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku mycia delikatnych przedmiotów, które zostały wykonane ze szkła ręcznie malowanego lub dekorowanego. Naczynia takie nie są w stanie przetrwać wielokrotnych wizyt w zmywarce, ponieważ każde mycie stopniowo odbiera im urodę. Nie pozostaje nam nic innego jak myć je ręczne albo pogodzić się ze świadomością, że za jakiś czas będzie nam potrzebna wizyta w sklepie, żeby kupić nową porcelanę.
Plastikowe przedmioty (nie oznaczone specjalnym symbolem)
Przed włożeniem do zmywarki powinniśmy się dokładnie przyjrzeć wszystkim plastikowym przedmiotom Jeśli wkładamy pojemniki z tworzywa sztucznego, ryzykujemy tym, że pod wpływem wysokiej temperatury mogą ulec deformacji.
Duże naczynia
Nie wkładajmy do zmywarki zbyt dużych naczyń, ponieważ zajmują zbyt wiele miejsca. Najlepiej jest je umyć ręcznie.
Aluminiowe i srebrne sztućce
Nie należy myć w zmywarce przedmiotów aluminiowych, ponieważ mogą przebarwić się i zmienić kolor na nieestetyczny bury. Podobnie nie zaleca się również zmywania srebrnej zastawy ze sztućcami ze stali oksydowanej. Jeśli umieścimy je razem, może nastąpić silna reakcja chemiczna, która spowoduje osadzanie się mało estetycznego ciemnego nalotu.
Przedmioty klejone
Powinniśmy zwracać uwagę na przedmioty klejone np. trzonki sztućców, ponieważ takie spoiny pod działaniem wysokiej temperatury mogą mogą ulec uszkodzeniu. Szczególnie źle znoszą cykl z wysoką temperaturą, która dochodzi do 75 stopni Celsjusza.
Do zmywarki nie powinny także trafić przedmioty zanieczyszczone woskiem, popiołem lub innymi substancjami, ponieważ mogą zanieczyścić inne naczynia, a co najważniejsze mogą zatkać odpływ.
Na koniec mamy dla was złotą radę: o zmywarkę należy dbać, a odwdzięczy nam się wieloletnią i bezawaryjną pracą. Powinniśmy regularnie, co pewien czas należy czyścić urządzenie, stosując specjalne środki, które usuwają nieprzyjemny zapach oraz tłuste resztki z komory. Dodatkowo, najlepiej po każdym myciu dokładnie przecierajmy przestrzenie między uszczelkami wilgotną ścierką, aby usunąć resztki brudu, z którym nie poradził sobie środek czyszczący.
Zespół firmy-top.pl