Awaria pralki – jak można jej uniknąć

Pralka automatyczna jest jednym z tych sprzętów AGD, który od dawna gości już niemal w każdym naszym domu. Ich pojawienie się diametralnie zmieniło czynność prania, niezwykle męczącą w erze tar i pralek wirnikowych. Wszyscy wiemy, że dziś awaria pralki to duży stres i nie lada kłopot. Jak prawidłowo jej używać, aby zapewnić wieloletnią pracę i komfort?

Istnieje wiele teorii co do wytrzymałości sprzętu i AGD. Jedna z nich głosi, że już na samym początku projektuje się sprzęt w ten sposób, aby wytrzymał jedynie okres gwarancyjny, po to, aby zaraz po nim klient kupił nowy produkt. Producenci sprzętu starają się z całych sił przekonać nas, że ich produkty są najwyższej jakości i będą nam służyć przez wiele kolejnych lat.

Nieoczekiwana awaria pralki - jak jej uniknąć?

Są jednak istotne dla żywotności pralki zasady jej użytkowania, których przestrzeganie znakomicie wydłuży jej okres świetności i nasze zadowolenie. Oto one.

Awaria pralki i jej przyczyny

Codziennie wrzucamy do pralki różne przedmioty, które wymagają odświeżenia. Czy wszystkie powinniśmy tak beztrosko wrzucać prosto do bębna? Powie to każdy serwis AGD, że są grupy przedmiotów, których zdecydowanie nie należy prać w pralce automatycznej.

Pranie ubrań nasączonych agresywnymi środkami chemicznymi

Nie polecamy. Wszelkie ubrania robocze nasączone rozpuszczalnikami, benzyną czy innymi środkami aktywnymi chemicznie, mogą doprowadzić do uszkodzenia elementów pralki. Część tych elementów jest wykonana z miękkich części plastikowych, które mogą zareagować na aktywne chemiczne składniki i wejść z  nimi w reakcję a w efekcie doprowadzić do ich uszkodzenia. Efektem są nieszczelności z uszkodzonych elementów i widoczny pod pralką wyciek wody. No i pewnie transport sprzętu do serwisu.

Pranie ubrań z metalowymi elementami

Pranie ubrań z elementami metalowymi takimi jak okucia, zamki i wypełnienia najczęściej kończy się uszkodzeniem mechanicznym bębna. Naprawa uszkodzenia wiąże się z jego wymianą, a to oznacza znaczny koszt, który często przekracza zakup nowego sprzętu. Nie rób tego, koleżanko i kolego.

Przepełnienie bębna

Każdy z nas ma ciÄ…gotki do „doÅ‚adowania” kolejnej rzeczy do bÄ™bna, pomimo, że wzrokowo jest już peÅ‚no. Ten bÅ‚Ä…d może nas kosztować uszkodzenie Å‚ożysk bÄ™bna pralki a nawet wypalenie sekcji komutatora sinika pralki. JeÅ›li pralka ma pojemność 6 kg to nie starajmy siÄ™ zaoszczÄ™dzić na wodzie piorÄ…c 8 kg, gdyż możemy sporo zainwestować w naprawÄ™ pralki, lub nawet zakup nowej. Niestety jest to codzienny element napraw awarii pralek. WiÄ™kszość pralek ma nie wymienne Å‚ożyska, pomimo, że sÄ… „fachowcy”, którzy mimo to „wymieniajÄ…”. Wiąże siÄ™ to z krojeniem bÄ™bna, potem klejeniem, a na koÅ„cu z wymianÄ… pralki.

Twarda woda a awaria pralki

Niestety, ale w Polsce większość obszarów ma twardą, co znaczy zakamienioną wodę. W trakcie podgrzewania wody w pralce na grzałce osadza się kamień, który powoduje zmniejszenie efektywności grzałki. To z kolei ma bezpośredni wpływ na jakość prania. Można i powinno się używać środków zmiękczających wodę typu Calgon. Można również zainwestować w specjalny filtr odkamieniający wodę.

Awaria pralki i zbyt częste cykle prania

„…daj odpocząć…” to urywek tekstu piosenki z popularnego serialu. Ma siÄ™ bardzo mocno do natężenia pracy naszej pralki. W trakcie prania wiele elementów siÄ™ nagrzewa i powinno jakiÅ› czas odpocząć. Jeżeli raz po raz kilka razy po kolei zaprzÄ™gniemy naszÄ… pralkÄ™ do pracy może siÄ™ zdarzyć przegrzanie elementów pralki i ich uszkodzenie. Efekt w postaci wymiany silnika, czujników, sensorów może finansowo nieco przerazić.

O czym warto pamiętać

Po każdym praniu powinniśmy umyć dozownik detergentów, w którym zbierają się stare pozostałości. Również ważne jest wytarcie uszczelek z wilgoci. Nie ma co czekać na hodowlę pleśni i innych efektów specjalnych.

Warto zajrzeć do filtra pralki – tam gromadzÄ… siÄ™ monety, spinacze, koÅ‚tuny… Oczyszczenie tego miejsca to ponad 30% zgÅ‚oszeÅ„ awarii zgÅ‚aszanych przez naszych techników. Nie warto pÅ‚acić za czyszczenie filtra, które możesz wykonać samodzielnie.

Rady zebrał i przedstawił serwis AGD Warszawa