Głośna praca pralki – jakie mogą być przyczyny?

Zdarza się, że pralka zaczyna głośno pracować. Głośna praca pralki może mieć swoją przyczynę w poważniejszej awarii lub może oznaczać jakieś drobne niedopatrzenie nie wymagające interwencji serwisu. Zanim więc podniesiemy larum i wezwiemy fachową siłę naprawczą sprawdźmy parę prostych rzeczy.

głośna praca pralki

Pozostawiona moneta lub klucz w kieszeni

Często zgłaszany na forach internetowych powód hałasowania pralki to pozostawiony w kieszeni klucz do drzwi, śruba zostawiona w trakcie przeprowadzki lub moneta. Takie przesuwające się po obracającym się z dużą prędkością bębnie powodują dużo zamieszania. Wystarczy zajrzeć dokładniej do bębna pralki i sprawdzić czy nie ma tam żadnych niespodziewanych metalowych gości.

Sprawdź odległość pralki od ściany

Dość częstym błędem montażu pralki jest ścisłe dopasowanie jej krawędzi obudowy do ściany. Przy wirowaniu pralka dostaje drgań i wtedy obija się krawędzią o ścianę wydając niepotrzebne dźwięki. Należy zachować co najmniej 1 cm przerwę a najlepiej obserwować pralkę w czasie pracy bo czasem tą odległość trzeba zwiększyć.

Poziomowałeś pralkę przy montażu?

Jeśli nie to proponuję to uczynić teraz. Nie jest do tej czynności potrzebny serwis AGD. Do tego przyda nam się poziomica oraz klucz do regulowania nóżek urządzenia. Poziomicę kładziemy na górnej części pralki, a jej poziom regulujmy, przekręcając śruby umieszczone w nóżkach. Pamiętajmy aby poziomowanie zrobić w dwóch prostopadłych płaszczyznach. W większości przypadków poziomowanie pralki pozwala całkowicie usunąć problem hałasu.

Głośna praca pralki a podkładki antywibracyjne

Każdy szanujący się producent sprzętu AGD powinien był wyposażyć naszą pralkę w podkładki antywibracyjne. Najczęściej w tanich wersjach nikt już nie dba o takie ekstrawagancje i wtedy powinniśmy sami uzupełnić brakujący element. Rozwiązaniem są gumowe podkładki podklejane pod nóżki pralki lub maty antywibracyjne. Gumowe podkładki skutecznie amortyzują wibracje, co skutecznie wycisza pracę urządzenia.

Jeśli nic nie zadziałało?

Prawdopodobnie awaria Twojej pralki jest poważniejsza niż przypuszczasz i musi sprawę wziąć w swoje ręce fachowiec. Przyczyną mogą być uszkodzone łożyska bębna pralki, poluzowane mocowania amortyzatorów lub luźno przymocowany obciążnik.

 

Porady spisał: serwis pralek Bydgoszcz