Najczęstsze awarie pralek

Awarie pralek zdarzają się codziennie. Jej bezawaryjne działanie zależy przede wszystkim od jej właściwej pielęgnacji i jakości wykonania, bo jak to mówią „za małe pieniądze nie kupisz czegoś dobrego”.Najczęstsze awarie pralek

Poniżej przedstawię kilka najczęściej spotykanych objawów i ich przyczyn jakimi uwidacznia się awaria pralki – Arkadiusz Dębski, Technik AGD z ponad 20 letnim stażem, prowadzący serwis pralek w Warszawie

Najczęstsze awarie pralek

Pralka głośno pracuje

Głośna praca pralki oznacza zazwyczaj problem z łożyskami bębna lub ułożyskowaniem silnika.

Zużycie łożysk bębna pralki

Objawy: pralka pracuje bardzo głośno, szczególnie podczas wirowania. Często w tańszych pralkach zbiornik z tworzywa jest nierozbieralny i wymiana łożysk wymaga jego rozpiłowania. Można takie łożyska wymienić, ale wymaga to rozpiłowania bębna, co jest pracochłonne, a co za tym idzie – droższe.

Wirujący z większym luzem bęben może ocierać się o grzałkę i następuje możliwe dwa rodzaje uszkodzeń: bęben uszkadza grzałkę lub na odwrót.

Zużycie łożysk silnika

Objawy: głośna praca pralki szczególnie podczas prania, podczas wirówki hałas ten się nie nasila.  W trakcie normalnej eksploatacji łożyska silnika nie zużyją się aż do takiego stopnia, dlatego powyższy objaw oznacza, że łożyska zostały zalane wodą i skorodowały. Trzeba wymienić łożyska i uszczelnić przeciek.

Silnik się kręci, ale bęben się nie obraca

Przyczyną jest zawsze uszkodzenie związane z paskiem: alby spadł albo uległ zerwaniu. Usunięcie polega na założeniu paska lub jego wymianie. Jeśli przed samą awarią pralka pracowała głośno, to z pewnością przyczyną spadnięcia paska był zbyt duży luz na łożyskach bębna. Naprawa dodatkowo powinna objąć wymianę uszkodzonych łożysk bębna.

Pralka przy rozruchu nie zakręca bębnem

Przyczyną są najprawdopodobniej uszkodzone lub wyeksploatowane szczotki silnika. Naprawa polega na ich wymianie.

Pralka zbyt szybko się kręci

Najczęściej przyczyną jest  brak sygnału z tachometru silnika. Naprawa polega jego naprawie, wymianie lub nawet może być konieczna naprawa lub wymiana modułu elektronicznego.

Pralka jest głośna podczas wypompowania wody

Przyczyna: uszkodzona pompka odpływowa, zaś naprawa polega na jej wymianie.

Pralka nie odpompowuje wody

Przyczyna: uszkodzony moduł elektroniczny. Często pompa pompuje bez przerwy, lub jej nie słychać. Konieczna jest naprawa modułu oraz często wymiana pompki.

Pralka cieknie

Nie ma jednoznacznej przyczyny wycieku wody i zawsze wymaga to indywidualnej diagnozy. Przyczyn wycieku może być wiele, wymienię najczęściej spotykane:

  • Uszkodzony fartuch,
  • Uszkodzone łożyska bębna,
  • Poluzowany lub przetarty wąż,
  • Pęknięty zbiornik, która jest spowodowana zaniedbaniem wymiany łożysk.

Jak widać awarie pralek mogą mieć różne przyczyny a ich naprawa może mieć zróżnicowany koszt. Kluczem do zachowania długowieczności naszej pralki jest jej prawidłowa obsługa.

Zespół firmy-top.pl