Czyszczenie zmywarki – czy warto to zrobić?

Konserwacja sprzętu AGD, czyszczenie, usuwanie kamienia powinno uchronić nasz sprzęt przed awarią. Czyszczenie zmywarki nie jest skomplikowane, a okresowo jest wręcz konieczne. Nagromadzone w zakamarkach zmywarki zabrudzenia wyglądają bardzo nieestetycznie. Nie można oczekiwać, że wyjmiemy czyste naczynia z brudnej zmywarki, dlatego warto ją gruntownie wyczyścić.

Zmywarka do naczyń dla wielu z nas to niezwykle przydatne urządzenie. Inwestycja w zakup zmywarki pozwala zaoszczędzić nam wiele czasu spędzanego na ręcznym myciu naczyń, ale też na rachunkach za wodę. O każde urządzenie, aby służyło dobrze i bezawaryjnie, trzeba odpowiednio zadbać. Pytanie: jak wyczyścić zmywarkę? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie.

czyszczenie zmywarki

Jak wyczyścić zmywarkę?

Żartobliwie powiem – dokładnie. Tak naprawdę nie wystarczy przetrzeć z grubsza koszyczki, półki czy dysze. Mając wizję idealnie czystych naczyń, do tej czynności należy podejść kompleksowo. Taką czynność wykonuje odpłatnie serwis AGD, ale warto się nad tym pochylić samemu.

Myjąc zmywarkę, należy pamiętać o:

  • koszyczkach i innych plastikowych elementach w komorze,
  • filtrach,
  • dyszach natryskowych,
  • wszystkich ścianach komory,
  • uszczelkach, 
  • panelu sterowania,
  • elementach zewnętrznych.

Do czyszczenia zmywarki można wykorzystać przeznaczone do tego celu detergenty. Polecane są przez producentów tabletek do mycia naczyń, a można je znaleźć na każdym stoisku z chemią gospodarczą.

Jak często czyścić zmywarkę?

Tego nie da się jednoznacznie zdefiniować. Jeśli na wewnętrznej powierzchni pojawią się widoczne ślady zabrudzeń, to wydaje się, że to jest ten czas. Najlepiej wprowadzić swego rodzaju rutynę – myć zmywarkę np. raz na kwartał.

Niektóre urządzenia są wyposażone fabrycznie w program autoczyszczenia. Zachęcam, aby korzystać z niego w miarę możliwości regularnie, aby nie był potrzebny transport do serwisu..

Niewątpliwie newralgicznym punktem zbierającym najwięcej zabrudzeń są uszczelki. Brud zgromadzony w zagięciach uszczelek daje negatywne wrażenia estetyczne i zapachowe. Warto szczególnie na nie zwrócić uwagę przy czyszczeniu zmywarki.

Ważnym elementem sczyszczenia zmywarki są dysze.  Najczęściej zapychają się pestkami cytryny, lub innymi twardymi pozostałościami jedzenia. Należy je delikatnie udrożnić.

Kolej na czyszczenie filtra (lub czasem systemu filtrów). Osadzone w nim twarde resztki zamykają przepływ wody i narażają urządzenie na uszkodzenie. Należy je delikatnie usunąć, zaś siatki filtrujące przemyć wodą z detergentem.

Czyszczenie zmywarki to niekonieczne detergenty. Można, a nawet powinno się, korzystać z łatwo dostępnych w każdej kuchni środków, którymi można wyczyścić zmywarkę.

Tradycyjnie to soda, kwasek cytrynowy czy ocet. 3 łyżki sody plus program autoczyszczenia zrobi swoje – zmywarka znów będzie lśniła czystością.

Jarosław Przybysz

Serwis AGD Szczecin