Jak usunąć przykry zapach z pralki?

Poczułeś nieprzyjemne zapachy z pralki i nie wiesz skąd się wzięły? Zastanawiasz się jak je usunąć? Ten materiał jest w takim razie właśnie dla Ciebie.

przykry zapach z pralki

Jak o każde urządzenie, tak  również o pralkę należy odpowiednio dbać, bo w innym wypadku niemiło nas zaskoczy. Podstawowymi zabiegami troski o pralkę jest utrzymanie jej w odpowiednim stanie czystości. Pozostałości detergentów lub zapomniane części garderoby powodują narastanie grzybów i pleśni a te są właśnie źródłem nieprzyjemnych zapachów, co nie jest miłe ani dla nosa, ani dla oka. Jak usunąć przykry zapach z pralki?

Przykry zapach a regularne czyszczenie bębna pralki

Szczególnie jeśli nie używasz środka do zmiękczania wody powinieneś okresowo zająć się oczyszczeniem bębna. Skutecznym sposobem jest regularne uruchamianie (przynajmniej raz w miesiącu) programu czyszczenia. Naturalnym oczyszczaniem pralki jest włączanie funkcji gotowania w przypadku prania pościeli i ręczników. Jeśli nie masz potrzeby tak częstego używania funkcji prania przeprowadź oczyszczanie bębna specjalnie. Można do tego celu użyć specjalnego odkamieniacza lub wlać octu albo kwasku cytrynowego bądź też użyć sody oczyszczonej. Należy wybrany środek zaaplikować do pustego bębna pralki, ustawić najwyższą temperaturę i włączyć pranie. Po zakończeniu procesu należy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu uszczelki i usunięciu resztek z filtra. Po takim zabiegu przykry zapach powinien zniknąć.

Regularne czyszczenie filtra

Filtr jest jednym z miejsc, gdzie mogą się gromadzić pozostałości z prania. Najczęściej można w nim znaleźć spinacze, agrafki czy drobne monety. Mogą się też pojawić resztki materiałów (nazywam to roboczo „koty”), które w połączeniu z pozostałościami brudu mogą dawać delikatny smrodek. Należy to wszystko oczywiście oczyścić i wytrzeć do sucha.

Regularne czyszczenie podajnika detergentów

Dobrym zwyczajem jest regularne szorowanie zasobnika detergentów, najlepiej po każdym praniu. W końcu gromadzą się w nim resztki proszku, kamień, co niestety z czasem może doprowadzić do rozwinięcia się pleśni lub grzyba. Jeśli nie będziemy regularnie czyścić tego miejsca, nagromadzony osad może całkowicie zablokować przepływ i doprowadzić do zalania łazienki.

Jak widać dla dobrej atmosfery w łazience powinniśmy odpowiednio podchodzić do naszej pralki:

  • myć zasobnik detergentów po każdym praniu,
  • raz w miesiącu oczyścić bęben i filtr pralki.

Zespół firmy-top.pl