Najczęstsze awarie zmywarek

Awaria zmywarki ma swoją przyczynę najczęściej w jej niewłaściwej eksploatacji i zbyt twardej wodzie. Elementem każdej zmywarki jest zmiękczacz wody, który zatrzymuje jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za jej twardość. Wewnętrzny zmiękczacz jest trwały i nie ma potrzeby jego wymiany podczas całego okresu eksploatacji zmywarki, pod warunkiem, że ma wystarczającą ilość soli, która na końcu lub na początku cyklu jest używana do regeneracji wymiennika jonitowego.

Awaria zmywarki

Tabletki typu wszystko w jednym, z punktu widzenia prawidłowego procesu regeneracji wspomnianego wymiennika, niestety nie zapewniają prawidłowej pracy wymiennika, gdyż jest zbyt niskie stężenie soli przepływającej przez kanały – w żadnym stopniu nie zastępują one zwykłej soli do zmywarek. Jakie są najczęstsze awarie zmywarek?

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki

Przyczyna: zbyt niski poziom wody. Objawem są niedomyte naczynia, na naczyniach pozostają smugi, prawdopodobnie wystarczy przeczyścić skrzydła zmywarki.

Zmywarka cieknie spod uszczelki drzwi

Przyczyna: zanieczyszczona komora hydrostatu. Zanieczyszczenie komory zmywarkach skutkuje zbyt wysokim poziomem wody i jej przelewaniem przez uszczelkę drzwi. Wymiana samej uszczelki drzwi niewiele zmieni, ponieważ w sprawnej zmywarce poziom wody jest zawsze poniżej uszczelnienia drzwiczek. Przyczynami wycieku przez drzwi zmywarki mogą być również

  • zanieczyszczenie lub rozklejenie ramion myjących,
  • niedrożność układu odpowietrzenia,
  • niedomykające się drzwi zmywarki.

Niedrożność układu odpowietrzenia komory mycia podejrzewamy, jeśli wyciek pojawia się po kilku, kilkunastu minutach od uruchomienia cyklu zmywania. Wtedy poziom wody w korytku pod drzwiami zmywarki stopniowo się podnosi, a obniża zaraz po uchyleniu drzwi – w komorze buduje się ciśnienie, które wypycha wodę na zewnątrz.

Zmywarka cieknie od dołu

Nie warto lekceważyć takiego objawu i zdiagnozować awarię. Woda na dnie powoduje zalewanie elementów elektrycznych które są umieszczone nisko, w szczególności kostek elektrycznych, które w nowszych zmywarkach Amica umieszczone są dokładnie na dnie, a także zaworu rozdzielającego, którego awaria zawsze uszkadza moduł elektroniczny.

Awaria zmywarki – nie uruchamia się pompy wymuszającej przepływ wody

Przyczyna: zacięta pompa myjąca. Ta awaria zmywarki oznacza konieczność wymiany lub regeneracji pompy myjącej. Zwykle łatwo to uszkodzenie zdiagnozować – po chwili od włączenia zmywarki pompa robi się ciepła, ale nie pracuje.

Nie obracają się ramiona myjące

Przyczyna: zatkane otwory odrzutowych przez które wypływa woda powodując obrót ramion. Wystarczy oczyścić otwory z zanieczyszczeń.

Ciężko domykają się drzwi zmywarki, nie dają się zamknąć

Powód: zmywarka jest źle wypoziomowana. Zmywarka niewypoziomowana w przeciwieństwie do pralki stoi stabilnie, lecz z racji bardziej podatnej obudowy odkształca się powodując kolizję obudowy i drzwi.

Zmywarka nie dosusza naczyń

Przyczyna: brak podgrzewania wody, brak nabłyszczacza, zmywarka nie podaje nabłyszczacza. Obecność nabłyszczacza zmniejsza napięcie powierzchniowe wody pozostającej na naczyniach i nie tworzą się krople, co ułatwia odparowanie wody.

Zespół firmy-top.pl