Jak usunąć kamień z pralki?

Jak usunąć kamień z pralki to pytanie nurtujące niemal każdego użytkownika. Powodem odkładania się kamienia wewnątrz wielu urządzeń gospodarstwa domowego jest wszechobecna twarda woda. W wyniku podgrzewania wody w pralce, czajniku czy zmywarce z wody wytrąca się kamień, który osadza się na elementach.

jak usunąć kamień z pralki

Jeśli kamień nie jest regularnie usuwany, jego warstwa jest coraz grubsza i w pewnym momencie może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu: zatkany przepływ, grzałka, która przestaje wystarczająco podgrzewać wodę…. Aby zapobiec awarii, warto podjąć regularną walkę z kamieniem w pralce. Sprawdźmy jak to zrobić?

Pralka nie jest jedynym sprzętem AGD narażonym na osadzanie kamienia. Kamień osadza się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z podgrzewaniem wody. Awaria sprzętu spowodowana jego zakamienieniem oznacza konieczność ingerencji fachowca i wymiany uszkodzonych podzespołów. Wiąże się to niestety z poniesieniem konkretnych kosztów, czasami potrzebny jest transport sprzętu do serwisu a ostatecznie nawet zakup całkowicie nowego sprzętu. Aby zapobiec takim przeżyciom warto jest regularnie dbać o miękkość wody w pralce.

Profilaktyczne gotowe zmiękczacze wody do pralki

Ogólnie znanym i reklamowanym środkiem zapobiegającym osadzaniu kamienia w pralce jest Calgon. Nie jest jedynym tego typu preparatem, wystarczy popatrzeć na półkę w sklepie z chemią gospodarczą. Wszystkie środki działają na podobnej zasadzie neutralizacji jonów wapnia i magnezu zawartych w wodzie. Aby nie powstały złogi kamienia należy środek stosować regularnie do każdego prania. Środki do zmiękczania wody nie usuwają już nagromadzonego kamienia. Powodują jedynie ochronę elementów przed odkładaniem kolejnych warstw. Stosowane regularnie utrzymują podzespoły pralki w dobrym stanie i tym samym przedłużają jej żywotność. Co zrobić, aby pozbyć się już odłożonego kamienia?

Usuwanie złogów kamienia w pralce

Jeśli stwierdzamy, że ilość odłożonego w pralce kamienia jest znaczna należy przemyśle konieczność pozbycia się go. Można to zrobić za pomocą gotowych preparatów odkamieniających lub też domowymi metodami. Należy pamiętać, że aby nie uszkodzić odzieży, oczyszczanie pralki z kamienia stosować je wyłącznie w przypadku pustej pralki.

Odkamienianie można też przeprowadzić „babcinymi” metodami stosując pranie z octem, kwaskiem cytrynowym lub stosując sodę oczyszczoną. Pierzemy kilka niepotrzebnych ścierek w wysokiej temperaturze dodając jeden ze wspomnianych czynników. Po skończonym odkamienianiu sprzętu należy pamiętać o oczyszczeniu filtra, bo tam zgromadzą się wszelkie odpady.

Jeśli nasze zabiegi nie przyniosły oczekiwanego rezultatu należy sięgnąć po pomoc sprawdzonego fachowca. Technicy współpracujący z serwisem firmy-top.pl służą wiedzą popartą wieloletnim doświadczeniem. Bezpłatnie pomogą wycenić koszt naprawy awarii, jej opłacalność a następnie pomogą podjąć decyzję: naprawa czy jednak wymiana na nowy sprzęt. Każdy nasz klient dostaje rachunek jako potwierdzenie wykonania usługi oraz 12 miesięczną gwarancję.

Przygotował Serwis AGD Bydgoszcz